Használjunk fondüt!

Gyors és finom

Ha egy nem hétköznapi vacsorára, esetleg desszertre vágyunk, vegyük elő a fondüt, és hozzuk össze a családot.

Legjobb választás egy baráti társaság asztalnál tartásához, de egy gyerekzsúron is biztos sikert arathat. Mégpedig, hogy közös tálból mártogatunk. Neve olvasztást jelent, hiszen a lényege, hogy olvasztunk és mártogatunk. Érdemes beiktatni a háztartásba, mert nem munkaigényes, elronthatatlan és látványos.

Húsgolyókat, fasírtokat, de húsokat is mártogathatunk, ha elég vékony kockára vágjuk, és alkalmasak arra, hogy gyorsan kisüssük. Ezentúl választhatunk hozzá száraz kenyérkockákat (legyen egy oldalán kenyérhéj), pirított bagett- vagy kifli karikákat, sült bacont, sonkát, tenger gyümölcseit, nyers vagy párolt zöldségeket, gyümölcsöket.

Félkemény, lágy sajtokat vegyünk, keverjünk ízlés szerint. Például: ementáli, gouda, cheddar, brie, fontina, gruyere, gorgonzola, kéksajt, trappista. A végeredményt lágyíthatjuk még kevés vajjal vagy tejszínnel is. Főleg alkoholban olvasztjuk benne a sajtot. Próbálkozhatunk száraz fehérborral, cseresznyepálinkával, whiskeyvel, rummal, de akár sörrel is. Alkohol nélküli változatába tejet tegyünk! Sűrűségüket a folyadékkal szabályozhatjuk. Persze, ne feledkezzünk meg italkísérőkről sem.

Mivel az olvasztott sajt nehezebb étel, nem mindegy, mivel fogyasztjuk. Megterhelheti a gyomrot, ezért fogyasszunk mellé száraz fehérbort, cseresznyepálinkát vagy forró teát, hogy könnyebben emésztődjön. Illetve zöldségeket, csemegeuborkát, gyümölcsöt, gyöngyhagymát. Nézzük az alapreceptjeit! Már ha nem konyhakészen is kapható sajtfondü keveréket szeretnénk alkalmazni.

Sajtos, legegyszerűbb változata

Hozzávalók 4 személyre: 25-30 dkg ementáli sajt, 25-30 dkg trappista sajt, 10-15 dkg füstölt sajt, 2-4 dl száraz fehér bor, 2 gerezd fokhagyma, só, bors, esetleg szerecsendió. Reszeljük a szobahőmérsékletű sajtokat, kinyomjuk a hagymagerezdeket. Lassú tűzön egy lábasban vagy egyenesen a fondü edényben felmelegítjük a bort gyöngyözésig, és hozzáadagoljuk a sajtokat, hagymát. Állandó kevergetés mellett olvasztjuk (nem forraljuk!), majd fűszerezzük.   

Csokoládés fondühöz vaj vagy tejszín is dukál, de ne tejcsokival keverjük. Hozzá a gyümölcsökön kívül illik szárazabb kalács vagy piskótatészta is. Két tábla csokit felolvasztunk, hozzáadagolunk 1-2 deci habtejszínt. Ízesíthetjük még 1-2 evőkanál rummal vagy édes likőrrel, alkohol helyett tejjel vagy narancslével. Reszelt narancshéjjal is feldobhatjuk. Amikor belemártogatjuk a gyümölcsöt vagy édes péksüteményt várjunk kicsit, hogy hűljön rajta a csoki.

Húsfondü

Gyorsan sülő húsokat is megforgathatunk fondüban lévő forró olajban vagy (kókusz)zsírban. Előzetesen egy lábasban is forrósíthatjuk a zsiradékot, és a készülékben a megfelelő hőfokon melegen tartva fondü villával „sütögethetjük pecsenyénket” benne.

A húsokat apróra kockázzuk, és pácolhatjuk is legalább pár óráig. Lehet például csirkemell, szűzpecsenye, sertéskaraj, marhabélszín. Zöldségekkel, salátával, főtt krumplival és/vagy mártásokkal, de egyszerű salátaöntetes szószokkal is tálalhatjuk frissensültjeinket.

A mártások mellé azért kínálhatunk ecetes uborkát, almát, stb., illetve külön mustárt is.

Gyors szószokat azonnal keverhetünk hozzájuk. Alapjai majonéz, tejföl vagy natúrjoghurt lehetnek. Fűszerekkel és akár mustárral, olívaolajjal ízesítve. Fűszerezésül a só, bors mellet például szárított bazsalikom, - paradicsom, reszelt gyömbér, zúzott fokhagyma, -dió, citromlé, chilli, hagymafélék ajánlottak ízlés szerint.

D. B.

Új hozzászólás

CAPTCHA
Ez a kérdés teszteli, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.
Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.