A pedagógusok mégsem hülyék

Nem hülyék, csak hülyének nézték őket, mert az új oktatási szervezeti forma (centralizálás, KLIK, tankerület, tankönyvellátás „reformja”) tervezése során, majd bevezetése óta élesen bírálták struktúráját, munkáját, mentalitását. A hatalmon lévők az ágálókat, hangadókat minden lehetséges eszközzel igyekeztek elhallgattatni. Tették ezt gyakran a legalantasabb módon: fenyegetéssel, zsarolással, hivatali hatalommal visszaéléssel. Az észérveket, a jobbító szándékú javaslatokat meg se hallották, mert szerintük a létrehozott fenntartói, irányítói rendszer maga a tökély. Erre jön Kósa Lajos és megint mondott egy nagyot.

Ezt megszokhattuk tőle. Honi politikában úgy állították be, mint a nép nyelvén beszélő polihisztor. A politikus az a fajta ember, aki – ha hatalomra kerül – hirtelen mindenhez érteni kezd. Kósa élharcosa a minden tudás egyetemének. Így az oktatáshoz is ért. Pénteken Balmazújvárosban nyitotta meg a 2014/2015-ös tanévet. A megyei intézményvezetőknek elmondottak alaposan meglepték a hallgatóságot. A megyei lap külön kiemelte a kormánypárti politikus szokatlan őszinteségét, kritikus mondatait. Mondandója lényege, hogy az iskolák fenntartórendszerét létrehozták, de nem jól. Amit a pedagógusok egyre elkeseredettebben véleményeztek, most hatalmi szinten adtak nekik igazat. Másfél éven keresztül azonban hülyének nézték őket.

A józan paraszti ésszel gondolkozónak meggyűlt a baja a kijelentéssel. Cavinton nélkül is emlékezik az előző tanévkezdéskor a Tóth Árpád Gimnáziumban elhangzottakra, a jópofáskodásba becsomagolt fenyegetésre: amit az oktatásban ezután mondanak, az igazából „parancs”.A Népszabadság is tudósított az akkori tanévnyitóról. Minő véletlen: az az újság is szokatlanul őszintének, kritikusnak ítélte Kósa teljesítményét.

Városunk polgármestere megszavazta az új Köznevelési törvényt. Akkor a rosszat szavazta meg? A törvényt és az intézményfenntartó rendszert minden fórumon megvédte, gúnyolódott az „ellenállókon”, sőt még fenyegetett is. Most meg? Valami nagyon nincs rendjén. Orbán Viktor még ellenzékben politizált, amikor egy tv-interjúban kijelentette, hogy ő még sohasem hazudott. E földgolyóbison nincs olyan ember, aki életében ne mondott volna valótlant. Orbán lenne a kivétel? Kósa őszintesége is megkérdőjelezhető. Tavaly volt őszinte vagy idén? Az elmondottak ugyanis erősen ütik egymást.

A kijelentés további kérdéseket generál. Az oktatással kapcsolatos negatív észrevételei saját véleményét tükrözik, vagy pártszinten is hasonló nézet kristályosodott ki? Az interneten egyre több kósza hír kering, miszerint a Fidesz berkekben nincs minden rendben. Kövér László, az Országgyűlés elnöke egy újságcikkben valami olyasmit mondott, hogy miután szétesett az ellenzék, nincsenek bírálók, a párton belül kell az ellenzékiséget megoldani. Nagyon szép mondat annak kendőzésére, hogy a Fideszen belül, az egyes csoportok és személyek között véleménykülönbségek alakultak ki.

Kósa Lajos tanévnyitói kritikája lehet, megint a szellemeskedés kategóriájába dobozolható. Vidítani akarta a pedagógusokat, jobb kedvre deríteni, reményt önteni szívükbe, hogy végre lesz kedvező változás a tanárnyomorító honi oktatásban…, aztán „fent” megint húznak egyet a nadrágszíjon.

Szívesen lennék egy évvel idősebb, hogy meghallgathassam Kósa Lajos következő évi tanévnyitó beszédét. Akkor vajon mivel rukkol elő?

Az ez évi hangzatos beismerés egyszerű lufi lesz vagy lépések is történni fognak? Jó lenne végre nyugodt körülményeket teremteni, hogy a pedagógusok végre csak a munkájukra koncentrálhassanak. Akkor lesz minőségi munka, amit célként fogalmazott meg a Köznevelési törvény, elvárása a hatalomnak.

Somogyi Ferenc

Új hozzászólás

CAPTCHA
Ez a kérdés teszteli, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.
Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.