Roma holokauszt - Vonulással és koszorúzással emlékeztek a roma holokausztra a fővárosban

Budapest, 2014. augusztus 2., szombat (MTI) - A roma holokauszt 70. évfordulójára vonulással és koszorúzással emlékeztek szombaton a fővárosban.

 

    A megemlékezők a VIII. kerületben található Horváth Mihály téren gyülekeztek több százan, majd énekelve és a roma holokausztot felidéző, korabeli fotókat ábrázoló transzparenseket tartva átvonultak a Nehru partra, ahol a felállított színpadon zenei előadások, és beszédek hangzottak el.

    A megemlékezés főszervezője, Setét Jenő arra hívta fel a figyelmet, hogy ezeket az embereket, a holokauszt áldozatait a saját hazájuk támadta, sőt semmisítette meg, ahelyett, hogy megvédte volna őket.  Egy ilyen tettnek több állomása volt - fűzte hozzá -, nem egyetlen pillanat alatt tervelték ki a meggyilkolásukat. "Ez  olyan folyamat volt, ahol sokan, sokszor elmulasztottak nemet mondani" - hangsúlyozta.  "Vajon látjuk-e mindazt a hitet és szenvedést, amely ezeknek az embereknek jutott?" - tette fel a kérdést az emlékezésre szólítva fel, és hozzátéve: a holokauszttal  kapcsolatos kifejezések, mint a "megölték, meggyilkolták" az újabb nemzedékek számára előbb utóbb ellaposodnak, értelmüket vesztik. Setét Jenő elmondta, hogy levéllel fordulnak a kormányfőhöz és az oktatásért felelős miniszterhez, azt kérve, hogy a roma holokauszt és a roma történelem kerüljön be a nemzeti alaptantervbe. A megemlékezés résztvevőit arra kérte, hogy írják alá a dokumentumot.

    A rendezvényen mások mellett felszólalt Daróci Ágnes, a Cigánykutató Intézet igazgatója és Váradi Gábor, a miskolci cigány nemzetiségi önkormányzat elnöke. A nagykövetségek és civil szervezetek képviselői mellett jelen voltak az MSZP, az Együtt-PM és a Magyar Liberális Párt képviselői is.

    A megemlékezés végén a résztvevők koszorúkat, virágokat, mécseseket helyeztek el a Nehru parton álló emlékműnél.      

    A Cigány Világszövetség kongresszusának határozata alapján 1972 óta emlékeznek meg a világ több országában arról, hogy 1944. augusztus 3-ra virradóra több mint háromezer cigány embert gyilkoltak meg az auschwitzi haláltáborban SS-katonák. A nácik által meggyilkolt mintegy félmillió cigány közül 23 ezren haltak meg Auschwitzban, sokan orvosi kísérletek áldozataként.

Új hozzászólás

CAPTCHA
Ez a kérdés teszteli, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.
Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.