Legyőztük a finneket

Gólöröm

Újabban többen vitatják rokonságunkat a finnekkel. Rendkívül szimpatikus nép, mindenkor testvérének tartotta unkari rokonait. Bárhogy alakul a tudományos kutatás, a két nép barátsága akkor is megmarad.

A Groupama Arénában azonban nem volt haverkodás, a barátság is csak az oldalvonalon túl éledezett. November 14-én sorsdöntő összecsapáson találkozott a magyar és finn labdarúgó alakulat. Az utóbbi tíz-húsz-harminc évben egyik válogatott sem alkotott maradandót, azaz egyenlő erők küzdelme volt várható az EB-selejtezőn. Az elmúlt két évtized statisztikái északi szomszédainknak kedveztek. Hazánk aranylábú focistái 1996-ban nyertek utoljára a kék-fehérek (nem MTK) ellen. Eljött az ideje a rossz sorozat megszakítására. A meccsnek komoly tétje adódott. Aki győz, az felkapaszkodhat a csoport második helyére.

A selejtező kört a magyarok pocsékul kezdték. A még Pintér Attila kapitánysága alatt dirigált együttes, hazai pályán simán kikapott az észak-írektől. A románok elleni idegenbeli döntetlen és szintén külhonban, a Ferőer-szigeteken kínkeserves 1:0 után a honi szurkolótábor bizakodással várta a finnek elleni hazai derbit. Dárdai Pál, megbízott szövetségi kapitány óva intett. Küzdelmes, nyögvenyelős meccset ígért. Az is lett.

Izzadságos 1:0-al küldtük haza a finneket. Végig a küzdelem dominált. Északi testvéreink eléggé amatőr focit játszottak, de a mieink sem a profizmus javát mutatták. A mérkőzés nagy részében nem volt benne a győzelem. A finnek birtokolták többet a labdát. Az első félidőben nekik voltak komolyabb helyzeteik, de nem tudták gólra váltani.  A hazai tizenegy minden esetre bedobhat egy százast a perselybe, hálát adva Szent Antalnak. A második félidő nagy része sem a meggyőző játék jegyében telt. Az utolsó tíz percben a mieink megnyomták a játékot. Kicsit szerencsésen is, de a veterán Gera Zoltán (35 éves a játékos) fejbólintása mégis három pontot ért. Utána a finnek próbálkoztak, de az eredményen nem tudtak változtatni.

Dárdai vért, verítéket és könnyet ígért. Minden bejött. A győzelemnek örüljünk. Tíz év múlva a kutya sem fog emlékezni, ellenfelünket mennyire keservesen győztük le. A játék képe alapján azonban van még javítani való. A játék minden volt, csak meggyőző nem. Aminek örülni lehetett, az Dzsudzsák élményszámba menő elfutásai, beadásai, Elek védőmunkája. Nagyjából ennyi.

Európa válogatottjai téli pihenőre vonulnak. Folytatás tavasszal. A magyar válogatott talán Dárdaival folytatja a selejtező sorozatot. Érdemes a Hertha volt játékosát megtartani. Egyrészt, mert nincs jobb a honi szakembergárdában, másrészt – úgy tűnik – ütőképes csapatot hozott össze, amely ugyan nem fogja a labdakergetés Oscar-díját elnyerni, de a legfontosabbat, a három pontokat képes lesz begyűjteni.